FM10D200P
FM10D200P from Cincon, 10 A high voltage DC EMC filter module
The Cincon FM10D200P is a high current DC input EMC filter designed to reduce conducted emissions in 200 VDC systems used in industrial and transport power conversion.
Category: ,
Brands:
We’re online and ready to chat.
APPLICATION
The FM10D200P emc filter operates from 0-200 VDC and supports 10 A continuous current. It provides excellent attenuation of both common and differential mode noise in a metal encapsulated package with through-hole pins. Ideal companion for Cincon high-voltage dc-dc converters. Certified to IEC/UL 60950 and RoHS.
FEATURES
Rated Current 10 A
Rated Voltage 200 V dc
Frequency Range DC
Leakage Current <1 mA